Ta stran uporablja piškotke. Piškotke uporabljamo za:
vaše nastavitve – da si zapomnimo, kako želite, da vam deluje naš portal. Ti piškotki so nujni.
analitične namene – spremljamo vedenje uporabnikov, zato da lahko izboljšamo delovanje strani.
Te piškotke (ki niso nujni) prispeva Google Analytics. Google spotoma sledi vašemu vedenju na spletu.
Če te piškotke dovolite, bo Google pač vedel, da vas zanima pravilna raba slovenščine.
Vse te besede so razložene v Slovarju slovenskega knjižnega jezika. Tisto, kar mi pišete vi, je – tudi s pomočjo SDS – že vse ad acta. (Delo, 18. maja 2000, NB)
Te stvari bi bilo treba urediti. Potem mislim, da bo to ad acta in se tudi ne bo več uporabljalo za strankarska obračunavanja, kot se zdaj še vedno. (Delo, 3. nov. 2001, NB)
Pikalova zadeva je namreč pravno ad acta tudi zato, ker je politično intaktna in torej nezanimiva. (Delo, 29. jun. 2002, NB)
Zato ne preseneča misel dr. Jožeta Toporišiča na predstavitvi zbornika, da panonska teorija še ni ad acta, da je bilo premalo strokovnih soočenj obeh teorij in da o panonskem jeziku danes ne vemo nič več kot pred sto leti. (Delo, 24. feb. 1999, NB)
Izvor frazema
Izraz ad acta, ki ga imajo v tej obliki tudi drugi jeziki, je latinski in je pomenil ‘(naj gre) med akte, med spise, v arhiv, tj. stvar, zadeva je končana’. Izraz se danes preneseno uporablja tudi na drugih področjih. V zvezi z glagolom biti pomeni, da je kaj končano, urejeno, v zvezi z glagoloma dati, spraviti pa, da je kdo kaj končal, uredil, ukinil, spravil z dnevnega reda, iz obravnave (v javnosti).
Slovensko-izraelski tajni varnostni sporazum bi lahko z odločbo ustavnega sodišča dali ad acta. (Delo, 14. okt. 1998, NB)
Tudi ta bančni primer je kriminalistična policija s poročilom predala pristojnemu državnemu tožilcu. Stroligo je včeraj dejal, da je njegov urad primer Skutnik zaključil 20. maja 2000 in zadevo dal ad acta. (Delo, 14. jun. 2002, NB)
Radovedni poslanci, ki so postavljali vprašanja, so med drugim od ministra Tomaža Marušiča zvedeli, da se desetčlanska komisija za popravo krivic, ki jo vodi Janez Lukač, sestaja enkrat na teden, reši od 10 do 15 primerov, v petih mesecih jih je dala ad acta 140. (Delo, 9. feb. 1998, NB)
Prizor iz Lensa ni ujma, ni presenetljiva nesreča ali izgred, je samo prizor iz vsakdanjega življenja. Dogodek je zaradi tega treba s hrupom okrog nebistvenih stvari čim prej spraviti ad acta, da ja ne bi preveč ljudi pogruntalo, kako brutalno deluje mehanizem bleščečega vozila, ki nas pelje v lepšo prihodnost. (Delo, 4. jul. 1998, NB)