Ta stran uporablja piškotke. Piškotke uporabljamo za:
vaše nastavitve – da si zapomnimo, kako želite, da vam deluje naš portal. Ti piškotki so nujni.
analitične namene – spremljamo vedenje uporabnikov, zato da lahko izboljšamo delovanje strani.
Te piškotke (ki niso nujni) prispeva Google Analytics. Google spotoma sledi vašemu vedenju na spletu.
Če te piškotke dovolite, bo Google pač vedel, da vas zanima pravilna raba slovenščine.
Naslednjega dne je /Thomas/ sestri lahkotno in šaljivo povedal, da je stvar v vsakem pogledu premislil ter da gospodu von Maiboomu ne more dati kar tako pelina in ga nagnati k prvemu oderuhu. (T. Mann – R. Pohar, Buddenbrookovi, 1957, 496)
Izvor frazema
Frazem dati komu pelin temelji na prenesenem pomenu sestavine pelin: ekspr. ‘kar je neprijetno, neugodno’. Po predstavi ‘dati komu, kar je neprijetno, neugodno’ sta nastala oba pomena frazema. Enako sta nastala tudi frazema deliti pelin, poslati koga po pelina, v korelaciji glagolov dati – dobiti pa tudi frazem dobiti pelin. Med starejšimi slovarji preneseni pomen sestavine pelin omenja J. Glonar, SSJ 272: le pelin (bridkost) pili smo z vrta, ko smo bili še mladi.
»Ta ali pa nobena,« tako je rekel in z Gerdo je moralo biti najbrž prav tako, saj je v Amsterdamu do svojega sedemindvajsetega leta delila pelin, tega snubca pa kar kmalu uslišala. (T. Mann – R. Pohar, Buddenbrookovi, 1957, 673–674)
Izvor frazema
Gl. dati komu pelin.
dobíti pêlinekspr.; pren.
Pomen
biti zavrnjen pri ponudbi za ples; biti zavrnjen sploh
Ali vonj tvojih las je kot pelin grenák. (O. Župančič, V zarje Vidove, Vihar, 79)
Grenak ko pelin, ko žolč. (J. Pavlica, 130)
In hvalnico pelinu lahko beremo (pojemo) kot ljudsko zdravičko, prigodnico, lahko pa ob simbolizaciji pelina (kot grenkega zdravila oziroma življenja, ki je kot pelin) razberemo, da gre za komunikativno osnovo za subjektivna interpretacijska opomenjanja. (Marjetka Golež Kaučič, Ljudsko in umetno – dva obraza ustvarjalnosti, NB)
Izvor frazema
Primera grenek kot pelin temelji na dejstvu, da je pelin tipična grenka rastlina, ki se je nekdaj uporabljala kot dodatek alkoholnim pijačam, npr. vinu, da so si pivci laže in prej pogasili žejo.