Ta stran uporablja piškotke. Piškotke uporabljamo za:

Več o posameznih piškotkih si lahko preberete tu.


Tiskanje
 Frazemi s sestavino zvòn
bíti plát zvóna, gl. plat.

obésiti [kàj] na véliki zvòn, gl. obešati [kaj] na veliki zvon.

obéšati [kàj] na véliki zvòn ekspr.; pren., dov. obesiti
 
Pomen
 
povsod razglašati, pripovedovatiSkrij zglede▾
 
Zgledi rabeHudo mi je, nerad obešam na veliki zvon, ali ne kaže prikrivati dejstva, ki mora prej ali slej itak na dan, pa bi takrat vsi vprek lajali vame, kje ti je bila briga o pravem času. (F. Milčinski, Drobiž, NB)
Kar se pa tiče gospe Francovich, je njeno razburjenje brez pomena in celo nespodobno. Marsikomu leži kaj težkega na duši, pa ne udriha krog sebe in ne obeša tega na veliki zvon! (C. Kosmač, Hiša št. 14, NB)
Potrkaj na les in ne obešaj na veliki zvon. (Ljudski pregovori, NB)
Preljubi moj Mali Miklavž, tako lepo bom poskrbel za pokop tvoje stare mame, kakor da je moja, in pripravljen sem ti dati korec denarja, samo če boš molčal kakor grob in ne boš tega obešal na veliki zvon. Naj se tole samo razve, pa ni dvakrat reči, da mi odrežejo glavo; to pa ni posebno prijetno. (Christian Andersen, Andersenove pravljice, NB)
Ti običajno svojega dela ne obešajo na veliki zvon in se ne pojavljajo v medijih. Ne pričakujejo hvaležnosti, jo pa potrebujejo. (Delo, 22. jan. 2000, NB)
Italijanska levica je vsekakor obesila na veliki zvon, da je velika zmagovalka, desnica pa je v štirinajstih dneh popolnoma spremenila pogled na dogodek. (Delo, 12. jun. 2002, NB)
Matere, ki imajo prizadetega otroka, se nerade izpostavljajo javnosti, še manj pa obešajo svoje težave na veliki zvon, saj nočejo, da drugi zvedo za njihovo bolečino, ker je njihov otrok drugačen od drugih. (Delo, 19. jan. 1999, NB)
Čeprav se v okoliščinah, ki jih kroji odkritje prepovedanega antibiotika v slovenskem mleku, nimajo česa bati, tudi Kobaridce skrbi, kaj se bo izcimilo iz zgodbe o kloramfenikolu. Niku Mavru se zdi prav, da je ta zgodba obešena na veliki zvon. (Delo, 16. nov. 2002, NB)
Druge banke so načrtovano združevanje praviloma najprej obesile na veliki zvon, potem pa se ni nič zgodilo, medtem ko sta se ti dve banki najprej dogovorili in šele potem začeli zvoniti. To se mi zdi v poslu, pa naj bo katerikoli, edino primerno. (Delo, 26. avg. 2000, NB)
Kolikor ga poznamo, bi tudi sam z veseljem podaril Antoniu in Melanie ne le pulover, ampak celotno kolekcijo. Nato pa vse skupaj obesil na veliki zvon. V imenu promocije, kajpak. (Delo, 3. dec. 2002, NB)
»Ponudb je kar nekaj. Pogovore smo preložili na petek zvečer, po koncu cestne dirke,« Eržen ni želel na veliki zvon obešati pogovorov, ki potekajo v zakulisju. (Delo, 30. sep. 2004, NB)
Tradicionalna učiteljica in izvoznica človekovih pravic po lastnem vzoru je nenadoma spoznala, da vsako dogajanje le ne more biti predmet blebetanja, posmehovanja in obešanja na veliki zvon. S tem se Američani pridružujejo tistim delom sveta, kjer so določene omejitve nekaj samoumevnega. (Delo, 3. nov. 2001, NB)
 
Izvor frazema
 
Frazem obešati [kaj] na veliki zvon z dovršno različico obesiti [kaj] na veliki zvon izhaja iz starih časov, ko so z zvonom razglašali oznanila, razglase, kazni, grozečo naravno ali sovražno nevarnost. Prav za slednjo se uporablja posebno zvonjenje, tj. s kembljem samo na eno stran, kar je izraženo z besedami bije plat zvona.
 
Tujejezični ustrezniki
 
Jezik in ustreznik angl.to shout sth. from the rooftops/housetops
fr.crier qc. sur les toits
hr., srb.vješati što na veliko zvono
objesiti što na veliko zvono
iznositi što na veliko zvono
nem.an die große Glocke hängen

udáriti plát zvóna, gl. plat.

zvonôvi gredó k svétemu očétu po blagoslòv, gl. zvonovi gredo v Rim.

zvonôvi gredó na bôžjo pót, gl. zvonovi gredo v Rim.

zvonôvi gredó v Rím star.; pren.
 
Pomen
 
zvonovi utihnejo (v času od velikega četrtka do velike sobote)Skrij zgled▾
 
Zgled rabeKakor je znano, ustavijo na Veliki četrtek in petek po katoliških cerkvah vsako zvonenje. Splošna govorica je, da gredo takrat zvonovi v Rim. Pri nas pa pravimo, da zvonove »zavežejo«. Namesto zvonov klopota raglja. (M. Komanova, Na Gorenščem je fletno, 1928, 20)

zvonôvi odletíjo v Rím, gl. zvonovi gredo v Rim.

KEBER, Janez, Slovar slovenskih frazemov, www.fran.si, dostop 12. 12. 2024.