Ta stran uporablja piškotke. Piškotke uporabljamo za:
vaše nastavitve – da si zapomnimo, kako želite, da vam deluje naš portal. Ti piškotki so nujni.
analitične namene – spremljamo vedenje uporabnikov, zato da lahko izboljšamo delovanje strani.
Te piškotke (ki niso nujni) prispeva Google Analytics. Google spotoma sledi vašemu vedenju na spletu.
Če te piškotke dovolite, bo Google pač vedel, da vas zanima pravilna raba slovenščine.
Bil je lep star samostanec, z belimi lasmi. Dolg kot žrd. (G. Gardonyi – J. Smej, Božji sužnji, 1977, 15)
Kakor žrd dolga postava se je gibala kakor žitni klas v vetru in roke so mehedrale desno in levo, kakor da bi ne bile njegove. (J. Vipotnik, Petinštirideseto, 1979, 155)
Vsakih pet let se je vsa družina odpeljala v Milano obiskat sorodnike. Bil je dolg in suh in raven kot žrd. (T. Wilder – M. Golob, Osmi dan, 1972, 246)
A namesto krepke Tarzanove postave sem imel kakor žrd dolgo, koščeno telo, na katerem je visela obleka. (V. Zupan, Potovanje na konec pomladi, 1972, 18)
Vinski jezik je dolg kakor žrd. (J. Trdina, Vinska modrost, NB)
Izvor frazema
Primere dolg kot žrd, suh kot žrd, visok kot žrd temeljijo na pomenu primerjalne sestavine žrd: ‘dolg, debelejši lesen drog, ki se vzdolžno položi na vrh s senom, snopi naloženega voza in na obeh koncih priveže, da je tovor trdneje nameščen’. Primero najdemo pri Plet. II, 961, pri iztočnici žrd: dolg kakor ž., dalje pri Glonarju, SSJ, 492: dolg, suh kakor žrd.
súh kot žŕdekspr.; primera, v povedni rabi, tudi skakor
Pred milansko katedralo je beračila stara ženica, suha kot žrd, brez spodnje čeljusti in brez stopal, s pomočjo palice se je zibala na štrcljih, ki so ostali od nog. Dajte kaj ubogi noni, je prosjačila in ljudje z grozo v očeh so zares dajali. (Delo, 26. sep. 1998, NB)
Iz trafike je bil pravkar stopil »naš« pek, dolg in suh kakor žrd, večno z moko oprašen. (F. Kozak, Popotoval sem v domovino, 1955, 120)
Izvor frazema
Gl. dolg kot žrd. Ustrezne hrvaške ali srbske primere so suh kao kolac; suh kao kost; suh kao palica; suh kao trlica; suh kao vreteno.
Mesec je gledal na zemljo v polnem svitu, on pa je naenkrat ugledal poleg sebe postavo, visoko kakor žrd, ki se je molče pošastno premikala sem in tja. (M. Komanova, Na Gorenščem je fletno, 1928, 35)
Petdeset let je že v grobu, pa ga še zmeraj vidim pred seboj, lepega, rdečeličnega, lepih kostanjevih las, postavnega in velikega kot lesena žrd na vozu. (M. Hace, Zadnja rakolovka in druge zgodbe, 1974, 15)
Bil je visok kakor najdaljša žrd, nag in po vsem životu zelen kakor kuščar. (J. Trdina, LZ 1882, 622)
»Lahkomiselnemu se zdi vse veliko ali pa vse majhno,« je Ditrik zmajeval z glavo. »Lastni prst mu je velik kakor žrd in pamet mu je modrost Salomonova.« (I. Zorec, Beli menihi I, NB)
Smejati se moram, kadar se spomnim, kako sem bil onega Florijana, ki je tudi tak kakor žrd, lepo na tla položil. (F. Detela, Moje življenje, NB)
Izvor frazema
Gl. dolg kot žrd.
KEBER, Janez, Slovar slovenskih frazemov, www.fran.si, dostop 27. 11. 2024.