1. neformalno, gorenjsko uporablja se, ko govorec želi pritegniti pozornost, koga nagovoriti, pozvati k čemuEjga! Ustavi se! Ustavi se! Ejga, ti tam notri, ugasni že to luč, presneto! Ejga, pazi, to so moja vrata!
2. kot členek, neformalno, gorenjsko uporablja se, ko govorec poudarja svojo izjavoEjga, to je dopust! Jaz se utapljam v hladnem pivu, žena pa v topli vodi! Sodelujte, ejga, se splača! »Cveto?! Veš da te nisem spoznal, ejga. Zredil si se,« rečem presenečeno.
2.1. kot členek, neformalno, gorenjsko uvaja v izjavo»Ejga,« rečem. »Poletje je, saj veš ... poleti se zna človeku utrgati.« Ejga, tule nekdo dobro kuha.
3. kot samostalnik izraz za pritegovanje pozornosti, poudarjanje izrečenega, značilen za govorce gorenjskih narečijJeseničana spoznaš prav po obveznem »ejga«, s katerim začne vsak drugi stavek. Mehka dolenjščina se meša z ljubljanskim narečjem, slišati je tudi kakšen »ejga«.
1. neformalno, gorenjsko uporablja se, ko govorec želi pritegniti pozornost, koga nagovoriti, pozvati k čemuEjga! Ustavi se! Ustavi se!
2. kot členek, neformalno, gorenjsko uporablja se, ko govorec poudarja svojo izjavoEjga, to je dopust! Jaz se utapljam v hladnem pivu, žena pa v topli vodi!
2.1. kot členek, neformalno, gorenjsko uvaja v izjavo»Ejga,« rečem. »Poletje je, saj veš ... poleti se zna človeku utrgati.«
3. kot samostalnik izraz za pritegovanje pozornosti, poudarjanje izrečenega, značilen za govorce gorenjskih narečijJeseničana spoznaš prav po obveznem »ejga«, s katerim začne vsak drugi stavek.