1. zlasti v krščanskih besedilih izraža, da govorec občuti radost zaradi Kristusovega vstajenja od mrtvihGospod je vstal, aleluja! Prišel bo majhen po telesu in velik po dejanjih. Prišel bo in združil ljudstvi iz knjige. Aleluja! Sledila je sveta maša in veseli pozdrav »aleluja« Gospodu, ki je vstal od mrtvih.
2. izraža, da je govorec vesel, zadovoljen, prijetno presenečenAleluja, tekma je bila odlična. »O aleluja, to pa je vino, to!« sem občudujoče vzkliknil. Aleluja, že dvanajst dni ne kadim in nikotina sploh ne pogrešam.
2.1. izraža, da je govorec zadovoljen, ker se je kaj končno zgodiloZ drobnimi očesci čaka, da doumem besedno igro, in ko se zasmejem, se zakrohota: Aleluja! Končno sem zlezel na Triglav! Aleluja.
2.2. izraža, da govorec hvali koga, kajLahko samo rečem eno: aleluja za mojo taščo! Tale njen sin obvlada vse, od pospravljanja in pranja do nakupovanja. Aleluja za avtomobilsko asistenco! Res da sem čakala slabo uro, a so mi pripeljali nadomestni avto in odpeljali mojega na servis.
3. izraža, da se zdi govorcu kaj nepojmljivo, nezaslišano, nesprejemljivoPredrzni tat je občankama iz rok iztrgal torbico in pobegnil. Oškodoval ju je za okoli tisoč evrov. Aleluja. Ne morem verjeti, da lahko to napiše kaka mamica. Aleluja.
4. kot samostalnik krščanski enobesedni obredni spevVelikonočna aleluja nam je poživljala vero v posmrtno življenje. S slovesnim spevom aleluja se začenja velikonočno praznovanje. Zbor zapoje alelujo.
5. kot samostalnik tradicionalna jed iz kuhanih posušenih olupkov repeZa kosilo na veliko soboto in za zajtrk na veliko noč je bila aleluja, ki so jo gospodinje pripravile iz posušenih repnih olupkov. V zimskem času pripravijo koline, ob prazniku pa velikonočno alelujo, ki jo skuhajo le še redkokje. Poleg prate doma skuhajo alelujo iz repnih olupkov in naredijo hrenovo prilogo z jabolki.
6. kot samostalnik, ekspresivno radost, veselje, sreča Zlata kolajna je aleluja! Če bom tako tekmo ponovil, bo to aleluja. Po dolgem velikonočnem postu bo le dočakala svojo alelujo in šla z njim pred oltar.
1. zlasti v krščanskih besedilih izraža, da govorec občuti radost zaradi Kristusovega vstajenja od mrtvihGospod je vstal, aleluja!
2. izraža, da je govorec vesel, zadovoljen, prijetno presenečenAleluja, tekma je bila odlična.
2.1. izraža, da je govorec zadovoljen, ker se je kaj končno zgodiloZ drobnimi očesci čaka, da doumem besedno igro, in ko se zasmejem, se zakrohota: Aleluja!
2.2. izraža, da govorec hvali koga, kajLahko samo rečem eno: aleluja za mojo taščo! Tale njen sin obvlada vse, od pospravljanja in pranja do nakupovanja.
3. izraža, da se zdi govorcu kaj nepojmljivo, nezaslišano, nesprejemljivoPredrzni tat je občankama iz rok iztrgal torbico in pobegnil. Oškodoval ju je za okoli tisoč evrov. Aleluja.
4. kot samostalnik krščanski enobesedni obredni spevVelikonočna aleluja nam je poživljala vero v posmrtno življenje.
5. kot samostalnik tradicionalna jed iz kuhanih posušenih olupkov repeZa kosilo na veliko soboto in za zajtrk na veliko noč je bila aleluja, ki so jo gospodinje pripravile iz posušenih repnih olupkov.
6. kot samostalnik, ekspresivno radost, veselje, sreča Zlata kolajna je aleluja!