1. izraža, da govorec občuti žalost, obžaluje kajOh, kako mi je hudo! Kaj sem storila, oh, kaj sem storila! Kar naprej se je panično opravičeval: »Oh, oprostite ... Joj, strašno mi je žal.«
2. izraža, da govorec občuti umirjeno veselje, radost, vznesenostOh, kako bo krasna v belem oblačilu. Oh, koliko let sem čakal, koliko let! Oh, kako ljubim pogled čez tvoj pisan, žuboreč travnik!
3. izraža, da govorec čuti željo, hrepeni po čem»Oh, ko bi se to zgodilo tudi meni,« si je pogosto govorila. Oh, da bi mojega šefa srečala pamet! Oh, samo da bi bila že doma.
4. izraža, da se govorec nenadoma česa domisli, spozna kajOh, saj res, še ena stvar. Prosil bi te, da pogledaš v tisto poglavje v knjigi o nalezljivih boleznih. Oh, še na nekaj sem se spomnila. Toliko generacij se je izšolalo z bistveno manj (obveznega) papirja. Oh, saj res, tudi založbe morajo od nečesa živeti.
5. kot členek uporablja se, ko govorec poudarja svojo izjavoOh, kako sem utrujen. Oh, ne da se mi. Vaša mala razvada? Oh, zagotovo ta, da rad dobro jem.
5.1. kot členek uporablja se, ko govorec poudarja svoje pritrjevanje ali zanikovanjeOh, da. Da, seveda. Oh, seveda, to je popolnoma jasno. Oh, dajte no! Nič od tega ni res.
5.2. kot členek uporablja se pred ponovljenim izrazom, izrazom enakega pomena, ki ga govorec želi poudaritiJa, ljubezen, oh ljubezen. Vse nas zmeša. Na voljo je nov izbirnik emojijev, ki ima končno, oh končno, iskalno polje. Bali so se, da imajo profesorji na študente velik, oh, prevelik vpliv, ki ga utegnejo zlorabiti.
- biti oh in ah
- biti ah in oh
- STRNJENI PRIKAZ: biti oh in sploh | biti oh in ah | biti ah in oh
- oh in ah
- ah in oh
- ah in sploh
- STRNJENI PRIKAZ: oh in sploh | oh in ah | ah in oh
2. poudarja visoko stopnjo lastnostiZadeva je zanimiva in oh in sploh super. Vodja gradbišča je razložil, kako je viadukt oh in sploh lep ter enkraten.
izraža, da govorec rahlo negoduje, občuti nezadovoljstvo, navadno očitajoče ali s prizanesljivim omalovaževanjem; izraža, da je govorec navdušen nad kom ali čimTam naj bi bilo zelo grozno, oh in sploh, vendar pa sem se odlično znašel. Največje želve so manj aktivne, večina se jih je zadrževala znotraj, ampak vseeno sem bila navdušena. Oh in sploh! Toliko želv na kupu!
izraža, da je govorec sprijaznjen z danimi okoliščinami; uporablja se, ko govorec poudarja svoje pritrjevanjeNekaj časa me je gledala. Nato je narahlo zmajala z glavo. »Oh ja, sprašujem se, kaj se ti le plete po možganih,« je rekla. Oh ja, kaj vse je ta ženska oblekla! »Ste ga poznali?« »Oh ja, poznala sem ga. Bil je strašno fejst fant.«
izraža, da je govorec neprijetno presenečen; izraža, da govorec obžaluje kaj ali občuti žalost, nezadovoljstvo, zaskrbljenost; uporablja se, ko govorec poudarja svoje zanikovanjeZadnja misel, ki ji je šinila skozi glavo, je bila: oh ne, zdaj pa še dolge kolone! Tisti, ki kupuje danes, ob dnevnih podražitvah za kakih pet odstotkov, si ne more kaj, da ne bi razmišljal takole: uf, gotovo bo še dražje. Ampak morda bo ceneje! Oh ne, saj bo dražje.
1. izraža, da govorec občuti žalost, obžaluje kajOh, kako mi je hudo!
2. izraža, da govorec občuti umirjeno veselje, radost, vznesenostOh, kako bo krasna v belem oblačilu.
3. izraža, da govorec čuti željo, hrepeni po čem»Oh, ko bi se to zgodilo tudi meni,« si je pogosto govorila.
4. izraža, da se govorec nenadoma česa domisli, spozna kajOh, saj res, še ena stvar. Prosil bi te, da pogledaš v tisto poglavje v knjigi o nalezljivih boleznih.
5. kot členek uporablja se, ko govorec poudarja svojo izjavoOh, kako sem utrujen.
5.1. kot členek uporablja se, ko govorec poudarja svoje pritrjevanje ali zanikovanjeOh, da. Da, seveda.
5.2. kot členek uporablja se pred ponovljenim izrazom, izrazom enakega pomena, ki ga govorec želi poudaritiJa, ljubezen, oh ljubezen. Vse nas zmeša.
- biti oh in ah
- biti ah in oh
- STRNJENI PRIKAZ: biti oh in sploh | biti oh in ah | biti ah in oh
- oh in ah
- ah in oh
- ah in sploh
- STRNJENI PRIKAZ: oh in sploh | oh in ah | ah in oh
2. poudarja visoko stopnjo lastnosti
izraža, da govorec rahlo negoduje, občuti nezadovoljstvo, navadno očitajoče ali s prizanesljivim omalovaževanjem; izraža, da je govorec navdušen nad kom ali čim
izraža, da je govorec sprijaznjen z danimi okoliščinami; uporablja se, ko govorec poudarja svoje pritrjevanje
izraža, da je govorec neprijetno presenečen; izraža, da govorec obžaluje kaj ali občuti žalost, nezadovoljstvo, zaskrbljenost; uporablja se, ko govorec poudarja svoje zanikovanje