1. izraža, da je govorec začuden, prijetno presenečen, kaj odobravaKo sem prvič prebrala scenarij, sem pomislila, opa, česa takšnega pa še nisem videla. Bobnarske palčke, ki jih, opa, vihti ženska roka, kažejo očitne težnje po udarjanju in mlatenju! Opa, kamerman je opozoril programskega direktorja, naj se premakne, sicer ga bo oplazila kamera.
2. izraža, da govorec opozarja na nerodnost, napakoStečem po stopnicah in skoraj se spotaknem. Opa. »Opa!«, nam samodejno zdrsne z jezika, kadar se opotečemo ali naredimo kaj nerodnega ali neumnega. Tudi kdo drug, ki je bil samo priča mojemu spodrsljaju, lahko namesto mene vzklikne: »Opa!«
2.1. uporablja se, ko govorec želi prekiniti govorjenje sogovornika, mu sporočiti, da način njegovega razmišljanja, delovanja ni sprejemljiv, doberZdaj čisto resno razmišlja, kako bo od države izsilila penzijo po nekdanjem možu. »Opa, draga moja, to pa ne bo šlo,« sem ji rekla ob kozarčku šampanjca. Niti ne razmišljam o tem, da bi nekomu rekel: »Opa, zdaj pa lažeš.« Opa, opa, a to je odgovor razsvetljenega človeka? Počasi boš pokazal svoj pravi obraz, ki je daleč od tega, ki ga poskušaš prikazati.
3. izraža, da se govorec nenadoma česa spomni, kaj spozna, zagledaOpa, nekaj je hudo narobe. Takrat me je hipno prešinilo. Opa, kar takole me pa že ne boš naplahtala.
3.1. ponazarja spoznanje, preobrat v mišljenjuVeliko podjetje je modro vložilo denar in omogočilo ljudstvu nekaj dobrega. Opa! Pomota! Prebral sem, da je »voznica ... z osebnim avtom peljala zunaj desnega pasu in to je bilo za kolesarja usodno«. Opa?! Kaj naj bi pomenilo »zunaj desnega pasu«?
4. kot členek, ekspresivno uporablja se, ko govorec takoj popravi svojo namerno napako z namenom poudarjanja česa, izražanja posmeha, kritikeŽupanovi dosežki so eno krožišče, en pločnik, ena preplastena cesta in ena gradnja firme, opa, upravne enote. Kam je skril ponarejene dokumente, se še ne ve, mu pa že dihajo za ovratnik, opa, se opravičujem, majčko.
1. izraža, da je govorec začuden, prijetno presenečen, kaj odobravaKo sem prvič prebrala scenarij, sem pomislila, opa, česa takšnega pa še nisem videla.
2. izraža, da govorec opozarja na nerodnost, napakoStečem po stopnicah in skoraj se spotaknem. Opa.
2.1. uporablja se, ko govorec želi prekiniti govorjenje sogovornika, mu sporočiti, da način njegovega razmišljanja, delovanja ni sprejemljiv, doberZdaj čisto resno razmišlja, kako bo od države izsilila penzijo po nekdanjem možu. »Opa, draga moja, to pa ne bo šlo,« sem ji rekla ob kozarčku šampanjca.
3. izraža, da se govorec nenadoma česa spomni, kaj spozna, zagledaOpa, nekaj je hudo narobe.
3.1. ponazarja spoznanje, preobrat v mišljenjuVeliko podjetje je modro vložilo denar in omogočilo ljudstvu nekaj dobrega. Opa! Pomota!
4. kot členek, ekspresivno uporablja se, ko govorec takoj popravi svojo namerno napako z namenom poudarjanja česa, izražanja posmeha, kritikeŽupanovi dosežki so eno krožišče, en pločnik, ena preplastena cesta in ena gradnja firme, opa, upravne enote.