Ta stran uporablja piškotke. Piškotke uporabljamo za:

Več o posameznih piškotkih si lahko preberete tu.


Samostojni izpis sestavka

 Frazemi s sestavino lépi -a -o sam.
délati se lépega nevtr.; sam.
 
Pomen
 
kazati lastnost(i), ki v resnici ne obstaja(jo)Skrij zglede▾
 
Zgledi rabeO, da sem morala biti tako neumna, pa mu verjela, temu volku. Pa saj bi še svetnike preslepil, tako se dela lepega. (I. Pregelj, Mlada Breda, NB)
Če to povežem z nekaterimi osebnimi napadi in tudi grobimi poskusi diskvalifikacije mene osebno kot vodstva družbe v Trstu, potem ne more biti nič drugega kot to, da se gospod Maresca rešuje in se dela lepega pred svojimi političnimi somišljeniki … (Delo, 9. jan. 2002, NB)
Vendar tako kot ta direktor lahko (najbrž) navede primere uspešnega (civiliziranega, humanega) postopka rešitve konkretnih primerov, mu jaz lahko navedem primere, ki dokazujejo nasprotno. (eden teh je konkretno moja mama)
Skratka, ta direktor se »dela lepega«, počuti prizadetega, če se skrb za stare in onemogle prikazuje malce bolj »plastično«. (Delo, 28. nov. 2003, NB)

na vsèm lépem ekspr.; sam.
 
Pomen
 
nenadoma, nepričakovanoSkrij zglede▾
 
Zgledi rabeNovi župnik je prišel nenapovedan in peš. Kar na vsem lepem je nekega popoldneva prikorakal po dolini, obložen z vsemi vidnimi kaznimi, ki mu jih je bil nadškof naložil za njegove pregrehe. S širokokrajnikom na glavi, z veliko ruto čez ramo in z dvometrsko palico v rokah je stopal ponosno in zravnano kakor gospodar, ki prihaja na svoje. (C. Kosmač, Kovač in hudič, NB)
»Naduha te vrste je potuhnjena bolezen,« je dejal zdravnik previdno. »Nekega dne jo lahko na vsem lepem zaduši, vendar če pazite nanjo, bo kakšno leto še vzdržala.« (Gustav Šilih, Beli dvor, NB)
Toda takrat sem imel že druge skrbi. Na vsem lepem se je namreč prikazal oče. Z vratarjem sta se ga najbrž pošteno nalila in se mu je stožilo po domu. (M. Rožanc, Pravljica, NB)
A slišati je tudi glasove strokovnjakov in laikov, ki so nad vsesplošnim zgražanjem presenečeni: tudi oni ne omalovažujejo bolečine staršev, sprašujejo pa, ali nismo na vsem lepem postali preveč občutljivi. Patologi za raziskave potrebujejo organe umrlih. (Delo, 3. feb. 2001, NB)
Kipling je pripovedoval, da je nekoč spoznal mlado občudovalko in se z njo zapletel v prisrčen pogovor. Na vsem lepem je gospodična začela jokati. (Delo, 30. dec. 1998, NB)

tá je [pa] lépa ekspr.; v povedni rabi, pragm.
 
Pomen
 
česa takega nisem pričakovalSkrij zglede▾
 
Zgledi rabe»Jaz vzel Zefo? … Ali se vam zdim tako neumen? Jaz Zefo! Ta je pa lepa.« »Morda sem se prenaglil,« je bila prva misel, ki je padla Ivanu v glavo, ko je to slišal. (Fran Detela, Tujski promet, NB)
Mater Alma je odprla na široko vrata in se oglasila. No, ta je pa lepa! Poljubujeta se, saj sem vedela. (Milan Pugelj, Zakonci, NB)
Naposled ga je poklical k sebi še Boris Kidrič in mu začel razlagati, kako naj organizira kulturnoprosvetna društva na deželi, kako naj se sestane s predsedniki pripravljalnih odborov, kako naj se poslužuje radia, listov in to in ono. Avtor »Samorastnikov« ni prav nič ugovarjal, molčal je in poslušal. Ko je Kidrič končal, je samo prikimal, vzel iz žepa svoje nalivno pero, ga položil predsedniku na mizo in se obrnil proti vratom. »Prežih, tu je tvoje pero!« je zaklical Kidrič za njim. »Ah, kar tam naj ostane!« je Voranc zamahnil z roko in šel počasi dalje. »Ta je pa lepa!« se je zasmejal Kidrič, »kaj naj jaz počnem s tvojim peresom?« »In kaj naj počnem z njim jaz?« je odgovoril Prežih pri vratih. (Slavko Krušnik, Smeh stoletij, NB)
Nekoč je nič posebno kulturna igralka Champ-Meslé vprašala francoskega dramatika Jeana Racina (1639 do 1699), kje je dobil snov za svoji tragediji Atalja in Ester. »V Stari zavezi,« ji je povedal odlični klasični traged. »Ta je pa lepa!« je odvrnila gospodična. »Zakaj si ju vzel iz stare, ko vendar obstaja tudi nova?« (Delo, 2. jun. 2003, NB)
Veš, Vladimir, pomisli tole danes zjutraj me pokliče oče, pa pravi, da naj bo med nama, med teboj in menoj, vsega konec! No, ta je lepa, sem rekla! Vidva, tvoj oče in moj oče, sta se skregala, zato se naj pa še midva: jaz in moj Vladimir. (Milan Pugelj, Mali ljudje, NB)
Zavladal je molk. Očitno je pričakoval, da bo med ljudmi završalo od ogorčenja, zato ga je molk zasačil nepripravljenega. Rekel je le: »Oh, ta je lepa, kaj pa zdaj?« in sedel. (V. S. Naipaul, Maser mistik, Didakta 2002, NB)
»Torej tudi mene pošiljate v vodo?« je kričal berač. »Ta je lepa! In rimski papež nima vernejšega služabnika od mene, in v vsej dolini ga ni pobožnejšega človeka od mene!« (Ivan Tavčar, Grajski pisar, NB)
 
Izvor frazema
 
Frazem ta je pa lepa z verjetno starejšo različico ta je lepa je verjetno nastal po skrajšanju iz besednih zvez ta novica je [pa] lepa, ta reč je [pa] lepa, izrečenih presenečeno, z začudenjem. Iz začudeno ali ironično izrečenih besednih zvez ta reč je [pa] lepa, to je [pa] lepa reč je verjetno nastal tudi medmetni izraz lepa reč, ki izraža zadrego. Po izpustu istih sestavin sta npr. nastala tudi frazema ta je [pa] bosa, ta je [pa] dobra.
 
Tujejezični ustrezniki
 
Jezik in ustreznik angl.well isn’t this lovely
well that’s just great
nem.das ist aber köstlich
Deli geslo logo facebook logo x logo link