Ta stran uporablja piškotke. Piškotke uporabljamo za:

Več o posameznih piškotkih si lahko preberete tu.


Tiskanje
 Frazemi s sestavino méh
délati s kóm/čím kot svínja z méhom, gl. svinja.

dréti kóga na méh, gl. odreti koga na meh.

hrôpsti kàkor méh, gl. kot [kovaški] meh.

jók in sméh [v ênem méhu], gl. jok.

kot [kováški] méh ekspr.; primera, tudi s kakor
 
Pomen
 
zelo, glasnoSkrij zglede▾
 
Zgledi rabePrekleta sapa! Le zakaj dedec hrope kot kovaški meh, če zagleda pravo babo. (C. Kosmač, Balada o trobenti in oblaku, NB)
Lovrenc Kragulj ni mogel iti. Ležal je za smrt bolan in hropel kot kovaški meh v pljučnici. (I. Pregelj, Tolminci, NB)
A tedaj je zabrundal medved kot kovaški meh in se pognal, pa zamahnil po fantu. Zadel je prav nemilo Gaba v hrbet, da je deček odfrčal kakor žoga in padel po cesti, kakor je bil dolg in širok. (J. Vandot, Roža z Mucne gore, NB)
Lovričev Janez je stal v njih, sopihal kakor meh in povedal ves iz sebe. (Ivan Pregelj, ID V, Osmero pesmi, 154)
Saj sem ti povedal, kako hropem kakor meh.« Ženska joče sproščeno, sočutno; pozabila je za trenutek sama sebe. (Ivan Pregelj, »Thabiti Kumi«, NB)
Vik in trušč je bil tako strahoten, da se je navsezadnje prikazala patrulja. Oddehnili smo se; jaz sem sôpel kakor meh; obedve roki sta mi bili krvavi do členkov, v glavi mi je brnelo, bolelo me je po vsem telesu kakor tisoč zelenih bušk. (Ivan Cankar, Hudodelec Janec, Črtice 1915–1918, NB)
 
Izvor frazema
 
Primera kot [kovaški] meh temelji na dejstvu, da kovaški meh pri uporabi daje glasove, ki so podobni težkemu sopenju ali hropenju koga. Izmed starejših slovarjev primero pri iztočnici meh omenja J. Glonar, SSJ, 206: sopihati kakor kovaški meh.

odréti kóga na méh star.; pren., nedov. dreti
 
Pomen
 
popolnoma oropati, ogoljufati kogaSkrij zgleda▾
 
Zgleda rabeO, to je najnehvaležnejša drhal na svetu!« se je spesnilo patru oskrbniku. »Pestuj ga, ometuj z dobrotami, da sam oberačiš: če te kaj spodnese, ga ne bo, da bi ti vsaj z besedo pomagal kvišku, priteče le, da izdajsko počene nate in te odere še na meh!« (Ivan Zorec, Izgnani menihi, NB)
»Če le za njimi ne pride katera druga gosposka. Ta bi vas tepla in drla na meh; meniška vas je samo božala.« (Ivan Zorec, Izgnani menihi, NB)
 
Izvor frazema
 
Frazem odreti koga na meh je nastal iz besedne zveze odreti na meh ‘odstraniti kožo tako, da ostane po dolgem neprerezana’ (navadno o živalih). Preneseno na človeka se frazem odreti koga na meh uporablja v pomenu ‘popolnoma oropati, ogoljufati koga’, tudi ‘napraviti, povzročiti komu kaj zelo neprijetnega’.

sméh in jók [v ênem méhu], gl. smeh.

sopíhati kàkor méh, gl. kot [kovaški] meh.

sôpsti kàkor méh, gl. kot [kovaški] meh.

temà kàkor v méhu, gl. rog.

vpíti, kot bi kóga na méh dŕli ekspr.; primera
 
Pomen
 
zelo, močno vpitiSkrij zglede▾
 
Zgledi rabe»Pomagajte! pomagajte!« se dere Šnakšnepskovski na vse grlo in voda mu sapo zapira. »Kaj vam pa je, da vpijete, kot bi vas na meh drl?« (F. Erjavec, Črtice iz življenja Šnakšnepskovskega, NB)
Kri je tekla kakor v turški vojski in vpila je uboga Dimka, kakor bi jo na meh drl; jaz sem pa dejal: čakaj, zdaj te ne bo več v škodo. (J. Jurčič, Deseti brat, NB)
Ljudje so se takoj zgrnili okrog nje, da bi slišali, kaj in kako je bilo, toda pokazalo se je, da seje Matic samo »prizibal v bajto, se režal, sopihal in jo gledal kakor zaboden vol ». »In samo zato ti vpiješ, kakor bi te odrl na meh?« je prhnil Ustinar. (Ciril Kosmač, Smrt nedolžnega velikana, NB)
 
Izvor frazema
 
Primera vpiti, kot bi koga na meh drli temelji na predstavi o vpitju od bolečin, ko bi komu drli kožo s telesa. Odiranje kože s telesa ljudi je iz zgodovine znano kot eden od načinov grozovitega mučenja ljudi, ki ga med drugim zasledimo tudi v življenjepisih nekaterih svetnikov mučencev.