Ta stran uporablja piškotke. Piškotke uporabljamo za:
Več o posameznih piškotkih si lahko preberete tu.
Problemski sklop obsega 10 leksikaliziranih krajšav, torej črkovano branih krajšav, ki postopno prehajajo med občna poimenovanja in jih sklanjamo kot navadne samostalnike (dede dedeja, esemes esemesa). V sklopu so 4 leksikalizirane okrajšave (dede, deoo, espe, vede) in 6 leksikaliziranih kratic (beemve, dedeve, devede, esdees, esemes, teve).
Vse iztočnične oblike so v različnih skladenjskih položajih prikazane v ponazarjalnem gradivu.
Pri branju sledimo načinu, ki ga je Pravopisna komisija pri SAZU in ZRC SAZU predlagala za kratice: prednostno naglašujemo prvi in zadnji zlog, neprednostno pa le zadnjega.
V ePravopisu sta uporabniku prijaznejša dosledno navajanje ponazarjalnega gradiva z izpisanimi zahtevnejšimi oblikami in navajanje sklonskih oblik v vseh številih. Dopolnitev s paradigmami prinaša sistemske možnosti pregibanja. Uresničitev vseh oblik ni preverjena po gradivu, saj elektronsko korpusno gradivo, ki sicer dovoljuje statistične analize gradiva, ne omogoča razlikovanja homonimnih sklonskih oblik. Izreka imena je v celoti izpisana v samostojnem slovarskem razdelku, in sicer ne le v imenovalniku, temveč tudi v rodilniku, če pa zahteva iztočnica tudi podatek o izgovoru v orodniku, je celotna paradigma predstavljena v posebnem slovarskem razdelku, imenovanem izgovorno gnezdo.
Slovar.
Pravopisna pravila: Krajšave.
Fran 9.0, 22. novembra 2021.
beemve
dede
dedeve
deoo
devede
esdees
esemes
espe
teve m
teve ž
vede